Odwyk narkotykowy

Odwyk narkotykowy

odwyk narkotykowy

Narkotyki spopularyzowały się w Polsce kilkadziesiąt lat temu, a wraz z nimi dotarł również problem uzależnień. Różnica pomiędzy narkomanią, a alkoholizmem sprowadza się do znacznie szybszej degradacji organizmu oraz zagrożenia śmiercią osób przyjmujących narkotyki. O ile alkoholik może dożyć nawet sędziwego wieku, osoba uzależniona od heroiny zwykle kończy życie w młodym wieku. Szanse zależą też od rodzaju narkotyków, jakie przyjmuje oraz od wielkości dawek i częstotliwości ich brania. Odwyk narkotykowy to jedyna szansa na powrót do normalnego życia i doczekanie starości. Terapie prowadzą ośrodki leczenia uzależnień w całej Polsce, które oferują pomoc specjalistyczną – medyczną i psychologiczną.

Detoks narkotykowy

Odwyk narkotykowy niewiele różni się od alkoholowego z uwagi na to, że oba uzależnienia mają podobne mechanizmy powstawania. Stanowią one połączenie uzależnienia fizycznego z psychicznym, dlatego w obu sytuacjach pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest detoks. Ma on na celu oczyszczenie organizmy z toksycznych związków i przygotowanie go do kompleksowej walki z nałogiem. Odtruwanie organizmu przy uzależnieniu od narkotyków nie uwalnia od nałogu. Pozwala jednak na znacznie odbudowanie kondycji organizmu i poprawę samopoczucia. Dzięki temu pojawia się też pozytywne myślenie, a wraz z nim – deklarowanie chęci wyzdrowienia. To pierwszy krok do osiągnięcia celu.

Detoks nie jest przyjemnym etapem, jaki składa się na odwyk narkotykowy. Wiąże się z przyjmowaniem kompozycji preparatów, których celem jest łagodzenie fizycznych skutków odstawienia. Podczas detoksykacji pojawiają się takie objawy, jak zmęczenie, zaburzenia snu, wymioty, bladość skóry, dreszcze, gorączka, a nawet halucynacje i lęki. Leki mają głównie działanie objawowe, co zmniejsza dyskomfort i pozwala przywrócić w miarę normalne funkcjonowanie organizmu.

Terapia odwykowa w trzech fazach

Podobnie, jak terapia alkoholowa odwyk narkotykowy przebiega w trzech etapach. Pierwszym z nich jest radykalne odtrucie organizmu, czyli wspomniany wcześniej detoks. Drugi etap wiąże się z przystosowaniem ustroju do akceptacji funkcjonowania bez wspomagania chemicznego. W tym okresie pacjenci otrzymują łagodne środki farmakologiczne, a także kompozycje witamin i minerałów, które wzmacniają organizm. Po przejściu przez okres leczenia fizycznego uzależnienia, nadchodzi pora na terapię psychologiczną. Stanowi ona bardzo ważny element odwyku narkotykowego, ponieważ pozwala na zrozumienie powodów sięgania po zakazane substancje i uświadamia skutki ich stosowania. Podczas terapii pacjent uczy się też rozwiązywania problemów, umacnia swoją samoocenę, wyzwala od lęków i przygotowuje do życia w społeczeństwie.