państwowy ośrodek odwykowyNałogi to choroby, która niszczą więzi rodzinne, powodują odseparowanie od społeczeństwa, a często wywołują też nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo osoba dotknięta uzależnieniem może, wraz z postępem nałogu, zaniedbać życie zawodowe i utracić posiadany majątek. Nieleczony alkoholizm lub długotrwałe stosowanie narkotyków wyniszczają organizm zarówno fizycznie, jak i psychicznie, dlatego nie warto bagatelizować nawet pierwszych symptomów uzależnienia. Również seksoholizm, pracoholizm, uzależnienie od hazardu, zakupów, internetu czy innych czynników mogą być niezwykle wyniszczające i wiązać się z dodatkowymi schorzeniami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku, gdy nałóg jest nie do opanowania, najlepiej wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień, który przeprowadzi odtruwanie organizmu (w przypadku uzależnień związanych z nadużywaniem substancji odurzających, leków) i wdroży odpowiednią terapię w sprzyjających walce z nałogiem warunkach.

Chorzy mogą zgłosić się na darmowe leczenie, refundowane ze środków NFZ lub wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Dowiedz się, jakie są zalety i wady obu rozwiązań i gdzie lepiej skierować osobę uzależnioną.

Państwowe centrum leczenia uzależnień

W Polsce leczenie psychiatryczne jest refundowane przez NFZ, a do ośrodków leczenia uzależnień są przyjmowane nawet osoby nieposiadające ubezpieczenia. Jest to największa zaleta tego typu placówek – leczeniu może poddać się każdy, kto otrzyma odpowiednie skierowanie. W ramach darmowej opieki można poddać się leczeniu ambulatoryjnemu, dziennemu lub stacjonarnemu. Najkorzystniejsza w zwalczaniu uzależnień jest terapia stacjonarna, dlatego warto postarać się o przyjęcie do centrum leczenia uzależnień w takim trybie. Świadczenia obejmują program terapeutyczny, niezbędne badania, konsultacje, leki, wyżywienie, wyroby medyczne, działania edukacyjne i konsultacje dla bliskich. Programy prowadzone przez państwowe instytucje obejmują refundację leczenia uzależnienia od narkotyków, leków, alkoholu oraz uzależnień behawioralnych (praca, seks, internet, zakupy, zaburzenia odżywiania).

Publiczne centrum terapii uzależnień zwykle nie oferuje tak wysokiego standardu pobytu, jak ośrodki prywatne. Ograniczona może być też oferta dodatkowych zajęć. Można jednak znaleźć prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu oraz innych uzależnień, który przyjmuje również pacjentów w ramach NFZ.

Do zalet terapii w publicznym ośrodku terapeutycznym należą:

  • dostępność leczenia – dla każdego, nawet osób nieubezpieczonych,
  • możliwość otrzymania pełnych świadczeń w ramach refundacji z NFZ,
  • dostępność różnych form leczenia – ambulatoryjnego, dziennego, stacjonarnego.

Wady rozwiązania obejmują:

  • konieczność wcześniejszej wizyty u lekarza (najczęściej psychiatry) i otrzymania skierowania na leczenie,
  • konieczność oczekiwania na miejsce w ośrodku (nawet do kilku miesięcy),
  • mniejszą dostępność miejsc w ośrodkach o wysokim standardzie.

Prywatna klinika odwykowa

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia bardziej komfortowe warunki pobytu, wyższy standard i maksymalną dyskrecję. Placówki tego typu powstają z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków do terapii, dlatego wyróżnia je ciekawa lokalizacja (często wśród zieleni, z atrakcyjnymi terenami rekreacyjnymi), nowoczesne wyposażenie i szeroka oferta dodatkowych zajęć czy zabiegów (np. masaże, SPA, joga, gimnastyka, basen i wiele innych). Dodatkowo prywatna klinika uzależnień często przyjmuje jednorazowo nie więcej niż kilku lub kilkunastu pacjentów, tak aby móc zagwarantować im pełne, indywidualne wsparcie terapeutów i lekarzy oraz możliwość pełnego wypoczynku w dyskretnych, ekskluzywnych warunkach.

Zalety, jakie wykazuje prywatna klinika odwykowa:

  • wysoki standard pobytu, komfortowe warunki,
  • większa dostępność do indywidualnego kontaktu z terapeutą i innymi specjalistami,
  • maksymalna dyskrecja oraz kameralna atmosfera,
  • bogata oferta zajęć dodatkowych, możliwość uprawiania sportu, rozwijania swoich pasji i wypoczynku,
  • nowoczesne wyposażenie medyczne i zaangażowany personel.

Największą wadą prywatnego odwyku jest konieczność zapłacenia za niego z własnej kieszeni, na co nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście dostępność terapii finansowanej publicznie sprawia, że skutecznej terapii uzależnień mogą poddać się wszyscy potrzebujący.