Rozwojem choroby alkoholowej jest zagrożona każda osoba, która regularnie spożywa duże ilości trunków. Dlatego coraz częściej potrzebna jest terapia antyalkoholowa. Droga do pozbycia się nałogu nie jest prosta? Niemniej jednak z odpowiednią pomocą można wyjść z uzależnienia.

terapia alkoholowa

Statystyki wskazują, że w ostatnich latach ilość pitego alkoholu w Polsce wrasta, i to drastycznie. Szacuje się, że w Polacy spożywają „na głowę” ok. 8 litrów alkoholu wysokoprocentowego i niemal 100 litrów piwa rocznie. To sprawia, że jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów europejskich. Oczywiście nie każdy łyk napoju wyskokowego prowadzi prosto w szpony niezwykle szkodliwego nałogu. Niemniej jednak, od rekreacyjnego zaglądania do kieliszka tylko kilka kroków dzieli od choroby. Kiedy się rozwija i w jaki sposób prowadzona jest profesjonalna terapia alkoholizmu?

Terapia dla alkoholików – kiedy na nią pora?

Czym alkoholizm różni się od tzw. pijaństwa? Przede wszystkim – to poważna choroba, która objawia się m.in. problemami z powstrzymaniem się przed przyjęciem kolejnej dawki napoju wyskokowego. Nałóg charakteryzuje się również regularnym, cyklicznym spożywaniem alkoholu, najczęściej w coraz większych dawkach. Niemniej jednak, może się on rozwijać niepostrzeżenie nawet przez długie lata. Od niepozornego upijania się na imprezach, przez picie, by „utopić” smutki i problemy, aż po kompulsywne spożywanie napojów wyskokowych. Kiedy zatem przychodzi pora na to, by rozpocząć leczenie? Zasadniczo, terapia uzależnień jest potrzebna każdej osobie, która ma problem z piciem. Jeśli więc zauważasz na przykład, że:

  • tracisz kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i trudno Ci się powstrzymać od wypicia kolejnego kieliszka,
  • zaczynasz pić nawet wówczas, gdy nie powinieneś – np. odwiedzając znajomych samochodem czy przed wyjściem do pracy,
  • jeśli nie możesz się napić, odczuwasz rozdrażnienie i złość,
  • przyjmujesz coraz większe ilości alkoholu,
  • jesteś skłonny do picia również w samotności i coraz częściej ukrywasz się z tym,

najwyższa pora zgłosić się po specjalistyczną pomoc. Pamiętaj: alkohol niszczy nie tylko Twoje ciało, ale przede wszystkim uzależnia Cię na poziomie psychicznym. To dlatego samo odstawienie trunków i zwalczenie fizycznych objawów głodu nie wystarcza, aby uwolnić się od uzależnienia.

Jak wygląda terapia odwykowa dla alkoholików?

Przebieg terapii jest uzależniony między innymi od tego, na jakim etapie uzależnienia znajduje się pacjent. W przypadku, gdy problem zostanie wykryty na początku rozwoju choroby alkoholowej – wystarcza najczęściej doraźna terapia alkoholizmu prowadzona np. przez psychologa. Jeżeli jednak do czynienia mamy już z alkoholizmem w pełni tego słowa znaczeniu, terapia odwykowa musi być znacznie bardziej zaawansowana.

Po pierwsze i najważniejsze, odwyk obejmuje:

  • fizyczne odtrucie pacjenta, a więc detoks alkoholowy – który przygotowuje organizm na „głód” alkoholowy i pozwala podjąć terapię,
  • terapię antyalkoholową – obejmującą m.in. pracę indywidualną i grupową z terapeutą, jak również opiekę medyczną oraz psychiatryczną.

Jego pierwsza faza, co istotne, powinna się odbyć w kontrolowanych warunkach. Najlepiej sprawdzają się komfortowe i kameralne ośrodki odwykowe, np. takie jak Klinika VIP pod Bełchatowem. Tego typu miejsca pozwalają pacjentowi wyciszyć się z dala od rozpraszających bodźców, odzyskać wewnętrzną równowagę, a przede wszystkim – podjąć bardzo intensywną terapię pod okiem doświadczonych specjalistów.

Warto pamiętać, że na pierwszym etapie walki z chorobą konieczne jest bardzo często wsparcie:

  • medyczne – zwłaszcza podczas detoksu oraz w pierwszych tygodniach oraz miesiącach, kiedy pacjent zmaga się z fizycznymi objawami odstawienia alkoholu,
  • psychiatryczne – nałóg może wywołać np. depresję czy nerwicą, dlatego pomoc psychiatry może się okazać kluczem do odzyskania równowagi,
  • farmakologiczne – zarówno przy zwalczaniu fizycznych, jak i psychologicznych objawów walki z nałogiem.

Istotne jest również to, aby sama psychoterapia była prowadzona nowoczesnymi i dobranymi do specyfiki stanu uzależnionego metodami. Warto pamiętać, że powinna ona trwać również po tym, gdy alkoholik opuści już ośrodek i krok po kroku zacznie wracać do normalnego życia.