Uzależnienie niejedno ma imię. Nałogiem może stać się zarówno konkretna substancja, od której spożywania nie możesz się powstrzymać, jak i np. jakaś czynność. Bez względu jednak na to, jaki jest przedmiot uzależnienia, jego leczenie jest długotrwałym procesem i poważnym wyzwaniem. Co zrobić, aby skutecznie wyzwolić się z nałogu? Oto najważniejsze informacje.

leczenie uzaleznien

Uzależnienia można podzielić na dwie główne kategorie. W pierwszej znajdują się nałogi o charakterze fizjologicznym, a więc od konkretnych substancji. Do tego typu nałogów można zaliczyć m.in. alkoholizm, narkomanię czy też uzależnienie od leków. W drugiej grupie znajdują się zaś nałogi o charakterze behawioralnym, a więc związane z konkretnymi zachowaniami. Można tak określić m.in. seksoholizm, uzależnienie od pornografii, hazardu, a nawet uzależnienie od pracy. Jak zatem widać, spectrum nałogów, w które można popaść, jest bardzo szerokie.

Uzależnienie: aspekt psychologiczny

Warto pamiętać, że uzależnienie nie ma jedynie charakteru fizycznego – związanego z silną reakcją organizmu na brak dostarczanej substancji będącej źródłem nałogu. Tak naprawdę znacznie większym wyzwaniem w terapii jest eliminacja uzależnienia psychicznego. Czym się objawia?

Najbardziej typowe objawy uzależnienia to:

  • aktywne, wręcz chorobliwe poszukiwanie środka uzależniającego,
  • jego kompulsywna konsumpcja – nawet wówczas, gdy powoduje ona problemy ze zdrowiem lub trudności w otoczeniu (np. problemy z wykonywaniem obowiązków zawodowych czy kłopoty w relacjach z bliskimi),
  • obsesyjne myślenie o źródle uzależnienia,
  • samooszukiwanie się – poszukiwanie usprawiedliwień oraz wymówek dla spożywania substancji / wykonywania czynności, które są przedmiotem nałogu.

To walka z nimi stanowi największe wyzwanie i staje się procesem, który może trwać przez wiele lat. I to właśnie dlatego leczenie uzależnień alkoholowych i innych ma mniejsze szanse powodzenia, gdy odbywa się bez specjalistycznego wsparcia. Pomoc ekspertów pozwala krok po kroku powrócić do trzeźwości.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu w praktyce?

Leczenie uzależnienia od alkoholu, podobnie jak innych rozpoczyna się od… świadomej decyzji pacjenta o tym, że chce się wyzwolić ze swojego nałogu. To pierwszy, ale zarazem najważniejszy krok, bez którego nawet najlepiej przemyślana i zaplanowana terapia się nie powiedzie. Chęć do działania i odpowiednia motywacja są niezbędna, aby wejść na drogę do osiągnięcia sukcesu.

Kolejny krok – kluczowy, gdy w grę wchodzi leczenie uzależnień od substancji – to odtrucie organizmu, a więc usunięcie z niego alkoholu czy innych szkodliwych środków. Detoks powinien przebiegać pod nadzorem medycznym, ponieważ proces ten może wywołać silną reakcję organizmu i dolegliwe skutki uboczne. W jego trakcie pacjentowi podaje się m.in. płyny infuzyjne, krystaloidy oraz witaminy i elektrolity, a także odpowiednio dobrane leki. Dzięki temu osoba uzależniona łagodniej przechodzi kryzysowe momenty odtruwania.

Gdy substancja szkodliwa zostanie całkowicie wyeliminowana z ustroju pacjenta – leczenie uzależnienia od alkoholu wchodzi w kluczową fazę. Rozpoczyna się terapia, która ma pomóc alkoholikowi wypracować mechanizmy zapobiegające powrotowi do nałogu.

Leczenie uzależnień od alkoholu – jak powinna być prowadzona terapia?

Pierwsze dni, tygodnie, a nawet miesiące terapii uzależnień to najtrudniejszy okres. Moment, w którym alkoholikowi najłatwiej złamać silną wolę. Dlatego najlepiej, jeśli ten etap leczenia przebiega w kontrolowanych warunkach – z dala od bodźców, które mogą rozpraszać. Gdzie? Miejscem, które wybiera wielu pacjentów, są prywatne ośrodki prowadzone przez ekspertów. Jednym z nich jest np. Klinika VIP – prowadzona przez małżeństwo psychiatrów z wieloletnim doświadczeniem w terapii uzależnień. Kameralne warunki, przyjazna, domowa atmosfera, jak również holistyczne podejście do procesu leczenia uzależnień zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu.

Warto pamiętać, że leczenie uzależnienia alkoholowego w formie terapii obejmuje zarówno zajęcia indywidualne i grupowe, jak i rozmaite warsztaty. Istotne jest także wsparcie psychiatryczne (które pozwoli zapobiec rozwinięciu się u pacjenta np. depresji czy nerwicy w procesie wychodzenia z nałogu), a często również farmakologiczne. Tylko połączenie wsparcia medycznego, psychoterapeutycznego, psychiatrycznego i farmakologicznego z silną wolą pacjenta są drogą do odzyskania wolności od uzależnienia.