Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy – pierwszy krok w stronę walki z uzależnieniem

odtrucie alkoholowe

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny nałóg, który "atakuje" nie tylko psychikę człowieka, ale również oddziałuje negatywnie na jego organizm. Jest niczym huragan siejący spore spustoszenie, którego skutki zaczynają pojawiać się w dość krótkim czasie. Silne uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym wątroby prowadzą do poważnych chorób stanowiących nierzadko zagrożenie dla życia. Dlatego w leczeniu uzależnienia istotną rolę odgrywa detoks alkoholowy. To procedura, dzięki której można pozbyć się szkodliwych substancji nagromadzonych w organizmie wywołujących negatywne działanie.

Fizjologiczne uzależnienie od etanolu i jego konsekwencje

Aby zrozumieć, dlaczego w terapii alkoholowej konieczny jest detoks alkoholowy, trzeba poznać mechanizm powstawania tego uzależnienia oraz złego samopoczucia, jakie wywołuje odstawienie. Wynika ono z procesu metabolizmu etanolu. Spożyty alkohol wbrew pozorom nie jest wydalany w ciągu jednej doby, ale pozostaje w organizmie do 48 godzin. Efektem jego rozkładu jest toksyczny aldehyd octowy, który destrukcyjnie wpływa na organizm. Osłabiony, pozbawiony witamin i mikroelementów ustrój alkoholika nie jest w stanie zwalczyć konsekwencji jego działania. Odtrucie alkoholowe ma na celu wspomaganie tego procesu.

Detoks alkoholowy to proces usuwania toksyn z organizmu, który odbywa się jednocześnie z odbudowywaniem odporności i dostarczeniem energii. Osoby uzależnione często ograniczają spożycie posiłków, zastępując je alkoholem. Zbyt małe ilości jedzenia oraz niszczenie cennych składników odżywczych przez alkohol sprawiają, że organizm jest podwójnie osłabiony. Etanol niszczy również glukozę, która dostarcza energii do walki z metabolitami. Detoks, czyli odtrucie alkoholowe, ma wyrównać poziom elektrolitów, glukozy i przygotować organizm do walki z „głodem”. Preparaty zazwyczaj komponuje lekarz ustalając niezbędne dla pacjenta składniki kroplówki.

Detoks wyeliminuje objawy zatrucia alkoholowego

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach powoduje kumulację szkodliwych składników odpowiadających za objawy tzw. zatrucia alkoholowego. Pełen oczyszczenie organizmu z toksyn nie tylko pozwoli uniknąć uciążliwych symptomów, ale również złagodzi dolegliwości pojawiające się jako efekt zespołu abstynencyjnego po odstawieniu środków uzależniających.

Detoks alkoholowy przeprowadzany w naszej klinice odbywa się w oparciu o sprawdzone metody. Obejmuje podawanie płynów infuzyjnych, krystaloidów, witamin, brakujących elektrolitów oraz odpowiednio dobranych leków. Cały proces zajmuje kilka dni, co pozwala uzyskać zadowalające rezultaty i wysoką skuteczność.

Chcesz przeprowadzić u siebie detoks alkoholowy? To ważna decyzja, dzięki której będziesz o krok dalej w wyjściu z uzależnienia. Skontaktuj się z nami, by uzyskać profesjonalne wsparcie w tym zakresie.