Choroba alkoholowa to uzależnienie, które dotyka bardzo szerokie grono osób. Nie ma znaczenia wiek, wykształcenie, płeć czy też status społeczny. Alkoholizm niezwykle wyniszcza organizm, a z czasem uniemożliwia uzależnionemu prowadzenie normalnego życia – zaburzając jego funkcjonowanie, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Jedyną drogą do tego, by pozbyć się nałogu jest terapia odwykowa dla alkoholików prowadzona przez profesjonalistów.
Leczenie alkoholizmu – jak każdego innego nałogu – wymaga bardzo delikatnego i wyważonego podejścia. Każdy przypadek bowiem jest inny, mimo że podstawowe mechanizmy uzależnienia są niezwykle podobne.
Z tego względu terapia uzależnień, zgodnie z nowoczesnym podejściem, powinna być prowadzona wedle spersonalizowanego planu działania. Takiego, który odpowiada zarówno stopniowi uzależnienia, jego podłożu, charakterystyce nałogowego zachowania (np. u jednego alkoholizm może się przejawiać regularnym spożywaniem relatywnie małych ilości alkoholu, u innego piciem „w ciągu” z długimi okresami przerwy między kolejnymi sesjami), jak i innym cechom pacjenta i jego uzależnienia.
Kompleksowe i holistyczne podejście do nałogu
Terapia i alkoholizm idą ze sobą w parze tylko wówczas, jeżeli działania mające na celu pomoc przy wyjściu z nałogu są kompleksowe. Terapia alkoholizmu nie może sprowadzać się wyłącznie do detoksu i wsparcia farmaceutycznego. Nie może również przebiegać bez wsparcia lekarza internisty, a także – o czym często się zapomina – psychiatry. Alkoholizm może bowiem wywołać choćby nerwice czy też stany depresyjne, które także trzeba mieć pod kontrolą.
Najskuteczniejsza terapia alkoholowa to zatem taka, która prowadzona jest metodą holistyczną – skoncentrowana tak na somatycznych potrzebach pacjenta, jak i na tym, co dzieje się w jego umyśle. Potrzebna jest zarówno psychoterapia, najlepiej oparta o założenia poznawczo- behawioralne, jak również leczenie farmakologiczne oraz stała kontrola medyczna i psychiatryczna.
Psychologiczne podłoże alkoholizmu
Powszechne rozumienie alkoholizmu daleko odbiega od traktowania go, jako jednostki chorobowej. Znaczna część społeczeństwa za picie obwinia uzależnionego, widząc w nim słabość i brak chęci do przeciwstawienia się nałogowi. Problemem jednak jest nie tylko fizjologiczne przyzwyczajenie do etanolu, ale również uzależnienie psychiczne i to na nie powinna kłaść nacisk terapia uzależnień. Warto pamiętać, że alkoholik pije z jakiegoś powodu. W znacznej części przypadków jest to traumatyczne przeżycie, życiowa porażka, czy po prostu samotność. Każdy z tych powodów sprawia, że chory sięga po butelkę, bo jest to znacznie prostsze, niż rozwiązanie problemu. Stąd też kompleksowa terapia odwykowa musi obejmować „leczenie” psychiki z tą samą intensywnością, co eliminowanie dolegliwości fizycznych.
Jednym z charakterystycznych elementów choroby alkoholowej jest pogrążanie się w coraz głębszym stanie wyobcowania. Pierwotna ucieczka od problemu, którą jest upicie się, zazwyczaj daje alkoholikowi względne poczucie bezpieczeństwa. Skoro ten sposób działa, alkoholik sięga po niego po raz kolejny. Terapia odwykowa ma na celu przerwanie zaklętego kręgu i uświadomienie mu, że może podołać zadaniu. Uwarunkowania alkoholizmu są większym problemem do pokonania niż fizjologiczne przyzwyczajenie do alkoholu. Towarzyszą mu takie czynniki jak ból, smutek, frustracja, poczucie samotności i odrzucenia, stres, a nawet agresja. Psychologiczna terapia uzależnień, którą prowadzi ośrodek odwykowy, pomaga choremu wydobyć się z tego kręgu i podjąć walkę o powrót do normalnego życia.
Warunki mają duże znaczenie
Jak pokazują doświadczenia terapeutów i osób uzależnionych, terapie alkoholowe, które odnoszą pozytywny skutek, zazwyczaj prowadzone są w komfortowych dla pacjenta warunkach. Takie, które zawsze gwarantują mu poczucie bezpieczeństwa i pozwalają się zrelaksować oraz wyciszyć. Szczególnie trudno znaleźć je osobom publicznym oraz tym, które zajmują ważne pozycje w świecie biznesu, polityki czy show biznesu. W ich przypadku, kluczowe są zarówno doskonałe standardy ośrodka, w którym terapia antyalkoholowa jest prowadzona, ale też absolutna dyskrecja podczas pobytu i leczenia.
Tę zapewniają ośrodki, takie jak Klinika VIP, które oddalone są od cywilizacji i położone w cichej i spokojnej okolicy, z dala od dziennikarskich fleszy i oczu ciekawskich. A jeśli połączymy to z naprawdę przemyślanymi i profesjonalnymi metodami terapeutycznymi oraz zespołem doświadczonych specjalistów, którzy umiejętnie radzą sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami uzależnienia – zyskujemy prawdziwą receptę na sukces.
Reasumując – choroba alkoholowa jest poważnym problemem społecznym, który dotyka nie tylko najbiedniejszych. Im szybciej podjęta zostanie odpowiednia terapia, tym większe są szanse na powrót do trzeźwości. Dobra terapia zaś to taka, która prowadzona jest holistycznie i nastawiona na indywidualne podejście do potrzeb i specyfiki problemu. Wybierając odpowiedni ośrodek terapeutyczny, prowadzony przez ekspertów w zakresie leczenia uzależnień, można oczekiwać naprawdę pozytywnego skutku podjętych w kierunku uwolnienia się od nałogu działań.