Nałóg alkoholowy dotyczy wielu osób. Uzależnienie nie wybiera. Dotyka zarówno osób młodszych, jak i starszych, tak kobiet, jak mężczyzn i tak biednych, jak i najbogatszych. Trudno z nim walczyć, ponieważ to uzależnienie, które działa zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Możliwy jest jednak powrót do trzeźwości, i to na stałe. Odzyskać wolność pomoże odpowiednio dobrane leczenie odwykowe.

odwyk alkoholowyZ alkoholizmem nie jest łatwo wygrać samodzielnie – zwłaszcza że uzależnienie silnie atakuje psychikę osoby walczącej z nałogiem. Jego typowym symptomami są choćby osłabienie woli czy sięganie po substancje wyskokowe nawet wówczas, gdy pociąga to za sobą dotkliwe konsekwencje. Dlatego osobie uzależnionej potrzebna jest pomoc na drodze do zerwania ze złymi przyzwyczajeniami – zarówno ta o charakterze medycznym, psychologicznym, jak i psychiatrycznym. Odwyk alkoholowy to zatem pierwszy krok w stronę powrotu do życia w pełni.

Odwyk dla alkoholików – czy jest potrzebny na każdym etapie choroby alkoholowej?

To, jak przebiega leczenie odwykowe, jest uzależnione od kilku czynników. Jednym z kluczowych jest etap rozwoju choroby alkoholowej. Jako pierwszy opisał je amerykański lekarz – Elvin Morton Jelinek. Z jego badań wynika, że alkoholizm może się rozwijać nawet latami niezauważony. Jego najważniejsze fazy to:

  • wstępna – trwa często nawet kilka lat, a zachowanie uzależnionego przypomina w dużym stopniu to, które cechuje osoby sięgające po trunki okazjonalnie; w wyniku różnych przyczyn alkohol staje się dla uzależnionego środkiem na rozładowanie emocji czy poprawę humoru, a jego tolerancja na napoje wyskokowe stopniowo wzrasta, podobnie jak częstotliwość ich spożywania;
  • ostrzegawcza – „kamieniem milowym” jest pojawienie się pierwszej luki w pamięci po spożyciu alkoholu i coraz częściej powtarzające się „urywanie filmu”, a także coraz chętniejsze samotne sięganie do kieliszka i ukrywanie się z piciem,
  • krytyczna – w niej alkoholik traci już kontrolę nad piciem i nie umie powstrzymać się od sięgnięcia po kieliszek, bez względu na okoliczności, może również wpadać w „alkoholowe ciągi”;
  • przewlekła – w której osoba uzależniona pozostaje pod wpływem alkoholu niemal non stop, pogrążając się w nałogu zupełnie.

Im późniejszy etap, na którym choroba alkoholowa zostanie zdiagnozowana, tym bardziej kompleksowe musi być leczenie odwykowe. Niemniej jednak, odwyk alkoholowy – uwzględniający detoks oraz terapię warto przeprowadzić nawet przy pierwszych symptomach. Pacjenci z mniej „zaawansowanym” alkoholizmem mogą też znacznie szybciej powrócić do pełnej trzeźwości.

Jak przebiega leczenie odwykowe?

Po pierwsze i najważniejsze: leczenie powinno przebiegać pod okiem specjalistów. Najlepsze efekty przyniesie wówczas, gdy będzie prowadzone w wyizolowanym otoczeniu, np. w specjalnym prywatnym ośrodku. Dlaczego? Ponieważ odwyk alkoholowy w profesjonalnej placówce, takiej jak Klinika VIP pozwala połączyć wszystkie niezbędne elementy terapii w ramach jednej, spójnej terapii.

Pierwszym krokiem leczenia jest bardzo często detoks, a więc wyeliminowanie z organizmu alkoholika pozostałości trunków oraz toksyn, które wytworzyły się pod wpływem ich działania. Na tym etapie istotna jest zapewnienie pacjentowi uważnej i stałej opieki medycznej – tak, aby proces przebiegł bezpiecznie i jak najmniej dokuczliwie dla osoby uzależnionej.

Niemniej jednak, wyeliminowanie fizycznego „głodu” alkoholowego to tylko jedna strona medalu. Równie istotne (jeśli nie jeszcze ważniejsze) jest zwalczenie uzależnienia psychicznego. Właśnie dlatego odwyk dla alkoholików uwzględnia m.in.:

  • psychoterapię indywidualną i grupową,
  • metody relaksacyjne, które pozwalają odzyskać równowagę wewnętrzną – przydatne są m.in. zabiegi SPA, aromaterapia czy muzykoterapia,
  • wsparcie psychiatryczne (na wypadek pojawienia się depresji czy nerwicy jako reakcji na odwyk),
  • leczenie farmakologiczne – często jest niezbędnym uzupełnieniem terapii.

Warto też pamiętać, że leczenie w zamkniętym ośrodku to dopiero początek długiej drogi. Po zakończeniu cyklu terapeutycznego pacjent musi nadal ćwiczyć silną wolę i korzystać ze wsparcia ekspertów, aby wytrwać w trzeźwości przez całe życie.