Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, z której trudno jest wyjść bez pomocy specjalistów. Nałóg „atakuje” bowiem nie tylko na polu fizycznym, ale i psychologicznym. Dlatego zwłaszcza na pierwszym etapie leczenia najlepiej jest skorzystać ze wsparcia, które oferują profesjonalne ośrodki odwykowe. Zobacz, dlaczego oraz sprawdź, czym się kierować, poszukując najlepszej placówki.

osrodki odwykowe

Alkohol wyniszcza organizm osoby uzależnionej oraz powoduje, że stopniowo traci oka kontakt z otaczającą ją rzeczywistością. W bardziej zaawansowanych fazach choroby alkoholowej trudno jest utrzymać się na stanowisku w pracy czy też podtrzymać relacje z bliskimi. Trwanie w nałogu to prosta droga na dno. Niemniej jednak, osoby, które zmagają się z tym problemem, często nie wiedzą, jak powrócić do trzeźwości. Wiele z nich podejmuje samodzielne próby zaprzestania picia. Często spełzają one na niczym. Powód jest prosty: aby osiągnąć długotrwałe efekty, niezbędna jest pomoc specjalistów. Alkoholik potrzebuje jej nie tylko na poziomie medycznym, ale przede wszystkim – psychologicznym.

Co oferuje ośrodek odwykowy dla alkoholików?

Leczenie alkoholowe, wbrew pozorom, nie kończy się na odtruciu, a tzw. „zaszycie się” nie jest rozwiązaniem problemu. Terapia alkoholowa musi być znacznie bardziej holistyczna i wypracować u uzależnionego m.in.:

 • wolę do walki z nałogiem,
 • motywację do pracy nad sobą – tak, aby nie ulegać pokusie ponownego sięgnięcia po kieliszek,
 • nastawienie na proaktywne podejście do życia.

Istotne są zwłaszcza pierwsze tygodnie leczenia, które de facto wyznaczają kierunek działania na wiele lat. Przebrnięcie przez nie i wytrzymanie w trzeźwości nie jest proste. Dlatego wielu specjalistów poleca, aby przejść przez pierwszy etap terapii w miejscu takim jak ośrodek dla uzależnionych. W takim miejscu alkoholik:

 • znajdzie się z dala od niepotrzebnych bodźców i pokus,
 • zyska poczucie równowagi i harmonii wewnętrznej,
 • otrzyma całodobową pomoc i opiekę w przyjaznym otoczeniu,
 • będzie mógł skorzystać z kompleksowego programu terapii uzależnień,
 • pozna bliżej inne osoby, które zmagają się z dokładnie tym samym problemem.

Turnusy pobytowe, które organizują najlepsze ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu, trwają zazwyczaj około 30 dni. Ich czas jest oczywiście często dopasowany do stanu konkretnego pacjenta. Trudniejsze przypadki bowiem mogą wymagać dłuższej opieki. Istotne jest jednak, że decydując się na ośrodek dla alkoholików, uzależniony uzyska wszechstronną pomoc – m.in. medyczną i psychoterapeutyczną.

Czym kierować się, wybierając ośrodek uzależnień alkoholowych?

Dobre ośrodki odwykowe dla alkoholików można znaleźć w niemal każdym zakątku Polski, a oferta w tym zakresie zdaje się rosnąć z roku na rok. Niemniej jednak, zanim osoba uzależniona lub jej bliscy zdecydują się na wybranie konkretnej placówki, warto przyjrzeć się kilku aspektom działalności. Oto te najważniejsze.

 • Lokalizacja

Bardziej istotna niż mogłoby się wydawać. Najlepiej bowiem swoją rolę spełniają ośrodki dla alkoholików położone „z dala od cywilizacji”. Chodzi o te, które są usytuowane w cichej okolicy, w otoczeniu przyrody i w dużej odległości od większych skupisk miejskich. Dlaczego? Przyczyny są co najmniej dwie. Po pierwsze, naturalne, kameralne środowisko sprzyja relaksowi. Po drugie zaś – osoby uzależnione czują się bardziej anonimowe z dala od miejsca zamieszkania Dlatego popularnością cieszy się np. prywatny ośrodek odwykowy Klinika VIP pod Bełchatowem i podobne mu placówki.

 • Zakres opieki

Jak już wspomniano, osoba uzależniona od alkoholu potrzebuje nie tylko wsparcia medycznego i farmaceutycznego. Ważna jest również druga strona medalu, a więc:

o psychoterapia – zarówno indywidualna, jak i grupowa, prowadzona nowoczesnymi, sprawdzonymi metodami,

o pomoc psychiatryczna – należy bowiem pamiętać, że wychodzenie z uzależnienia może wywołać stany depresyjne lub nerwicowe, które specjalista pomoże zwalczyć.

Przydatne są również dodatkowe formy terapii, np. te z wykorzystaniem muzyki, aromaterapii oraz dostęp do zabiegów SPA oraz innych usług, które ułatwiają zrelaksowanie się i „odcięcie” od nałogu.

 • Doświadczenie personelu

Specjaliści od uzależnień z wieloletnim stażem i dobrymi rekomendacjami to specjaliści, których pomocy nie sposób przecenić. Warto więc przyjrzeć się i opiniom o danym ośrodku, i jego historii, by mieć pewność, że uzyska się pełne wsparcie.

Nowoczesny ośrodek terapii uzależnień zapewni dobry start w stronę trzeźwości na zawsze. Trzeba jednak pamiętać, że odbyte w nim leczenie do dopiero początek długiej i wymagającej drogi.