Uzależnienie od alkoholu jest jednym z poważnych problemów społecznych, również w Polsce. Wbrew pozorom, dotyka ono osoby z każdej warstwy społecznej. Co zaś najważniejsze – potrafi zniszczyć życie osoby uzależnionej – zarówno jej zdrowie, jak i relacje zawodowe oraz prywatne. Jak przebiega leczenie alkoholika i co zrobić, aby zakończyło się sukcesem?

leczenie alkoholizmu

Komu potrzebne jest leczenie alkoholowe? Każdej osobie, która zmaga się z tym nałogiem. Czasem jego wykrycie jest problematyczne – nie zawsze bowiem objawia się upijaniem do nieprzytomności każdego dnia. Niemniej jednak, o problemach z alkoholem mogą świadczyć m.in.:

  • codzienne spożywanie alkoholu w większej ilości,
  • picie alkoholu w samotności, bez względu na porę dnia (np. o poranku),
  • uczucie rozdrażnienia, gdy nie jest możliwe wypicie alkoholu,
  • ukrywanie picia,
  • „topienie smutków” w napojach wysokoprocentowych i poszukiwanie wymówek, aby wypić kolejny kieliszek,
  • brak kontroli nad spożywaniem alkoholu,
  • odczuwanie przymusu „napicia się” i symptomy odstawienia, gdy długo nie przyjmuje się kolejnej porcji substancji.

Jeśli dostrzegasz u siebie lub u bliskiej choć kilka spośród wyżej wymienionych objawów, potrzebne może się okazać leczenie dla alkoholików.

Jak przebiega leczenie alkoholika?

Pierwszym krokiem procesu leczenia z nałogu alkoholowego jest przyznanie przez osobę uzależnioną, że zmaga się z uzależnieniem. To tak naprawdę jeden z najtrudniejszych etapów terapii. Wymaga bowiem stawienia czoła problemowi i „przepracowania” w umyśle jego konsekwencji.

Gdy osoba uzależniona przyzna się do posiadanego nałogu oraz zdecyduje na leczenie alkoholizmu, możliwe będzie podjęcie konkretnych kroków w celu powrotu do trzeźwości.

Warto pamiętać, że alkoholizm jest uzależnieniem fizjologicznym. Ma więc dwa aspekty. Pierwszym jest uzależnienie fizyczne od spożywanej substancji. Drugim – uzależnienie psychologiczne. Dlatego samo leczenie alkoholowe musi przebiegać na obu tych poziomach i jest procesem, który nierzadko trwa wiele lat.

Leczenie alkoholowe – detoks to pierwszy etap

Pierwszym krokiem do wyjścia z alkoholu jest oczywiście zaprzestanie jego picia. Niemniej jednak, nagłe odstawienie substancji, która jest źródłem uzależnienia, wywoła gwałtowną reakcję organizmu. Aby walczyć z efektami odstawienia, alkoholik powinien skorzystać ze specjalnego detoksu pod okiem personelu medycznego. Pozwoli to:

  • złagodzić skutki uboczne nagłego odstawienia alkoholu,
  • szybciej i bezpieczniej pozbyć się z organizmu toksyn, które pojawiły się po spożyciu tej substancji,
  • uniknąć poważnych powikłań medycznych.

W trakcie detoksu pacjent pozostaje nie tylko pod obserwacją specjalistów, ale i uzyskuje pomoc – np. są mu podawane płyny infuzyjne, krystaloidy, witaminy i elektrolity, a także niezbędne leki. Odtrucie przygotowuje organizm na walkę z „głodem” alkoholowym, który pojawi się nieuchronnie na późniejszym etapie.

Leczenie dla alkoholików po odtruciu

Odtrucie alkoholowe jest jedynie krokiem w kierunku wyeliminowania fizycznego uzależnienia od szkodliwej substancji. Jeżeli jednak jego efekty mają się utrzymać dłużej niż tylko przez kilka godzin czy dni, pacjent musi podjąć leczenie alkoholizmu w postaci terapii. Składa się ono z kilku elementów:

  • medycznego – alkoholik pozostaje pod regularną opieką lekarza internisty, który pomaga radzić sobie z fizycznymi objawami odstawienia napojów wyskokowych,
  • psychoterapeutycznego – terapeuta pomaga osobie uzależnionej m.in. zaakceptować swój nałóg, wypracować mechanizmy obrony przed nim i spojrzeć na życie z nowej perspektywy – tak, aby mogła ona w pełni powrócić do życia społecznego i zawodowego,
  • psychiatrycznego – ponieważ odstawienie substancji uzależniającej może doprowadzić m.in. do depresji czy nerwicy,
  • farmakologicznego – stosowanego wówczas, gdy psychoterapia i opieka lekarzy specjalistów nie wystarcza.

Leczenie dla alkoholików – najważniejsze pierwsze miesiące

Z nałogiem alkoholowym najtrudniej jest walczyć na początku drogi. To wówczas terapia powinna przebiegać w odizolowanym środowisku. Tak, aby osoba uzależniona miała idealne warunki do regeneracji ciała oraz umysłu i mogła w spokoju wypracować nowe schematy zachowania. Dlatego najefektywniejsze jest leczenie alkoholowe prowadzone w prywatnych ośrodkach, takich jak Klinika VIP. Miejsca tego typu łączą zazwyczaj domową, przyjazną atmosferę z profesjonalną opieką ekspertów – lekarzy, psychiatrów i psychoterapeutów. Odpowiednio opracowany program terapii pozwala zaś osobom uzależnionym zyskać de facto nowe życie.

Czy z alkoholizmu da się zatem wyjść? Liczne świadectwa byłych uzależnionych świadczą o tym, że tak. Niemniej należy się nastawić na to, że walka o pozostanie w trzeźwości nie będzie prosta. Przy odpowiedniej motywacji jednak możliwe jest osiągnięcie sukcesu i powrót do prawdziwego życia.