leczenie odwykowe

Odwyk alkoholowy, czyli wygrać z alkoholizmem

Alkoholizm jest silnym uzależnieniem, z którym można wygrać. Ciężko jest jednak prowadzić samodzielną walkę, ponieważ wymaga ona silnej woli oraz specjalistycznej wiedzy. Dlatego leczenie odwykowe może okazać się skutecznym wsparciem dla alkoholików. Na odwyk alkoholowy osoba uzależniona trafia z własnej nieprzymuszonej woli. Tylko wtedy leczenie ma największy sens, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że faktycznie chce skończyć z nałogiem. Terapia może mieć charakter stacjonarny, dzienny oraz ambulatoryjny.

Ważna detoksykacja

Osoba trafiająca na odwyk dla alkoholików poddawana jest detoksykacji. Jeśli doszło do tzw. zatrucia alkoholowego spowodowanego przewlekle spożywanym alkoholem, przy którym występują objawy zespołu abstynencyjnego, przeprowadza się odtruwanie poalkoholowe. W trakcie detoksykacji lub odtruwania podaje się osobie uzależnionej elektrolity w celu wyeliminowania ich niedoborów oraz inne składniki odżywcze.

Istotna terapia

Detoksykacja to dopiero początek leczenia, ponieważ w alkoholizmie (zresztą tak jak w przypadku każdego innego uzależnienia) kluczową rolę odgrywa terapia. Najczęściej prowadzona jest w grupach, dzięki czemu można poznać problemy innych, a jednocześnie otrzymać wsparcie od osób zmagających się z takim samym nałogiem. Alkoholik poddawany jest także terapii indywidualnej, która pozwala na omówienie spraw osobistych, które są krępujące.

Zalecenia, których należy przestrzegać

W trakcie leczenia odwykowego osoba uzależniona otrzymuje szereg wskazówek, dzięki którym zwiększy szanse na trwanie w abstynencji. Ważne jest, by alkoholik wyrzekł się spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci - także piw bezalkoholowych (w większości przypadków zawierają one śladową ilość alkoholu), cukierków na bazie alkoholu czy wypieków z dodatkiem likierów. W walce z alkoholizmem kluczową rolę odgrywa także zmiana otoczenia i przyzwyczajeń, które do tej pory zawsze związane były ze spożywaniem alkoholu. Jeśli zachodzi taka konieczność, należy nawet zrezygnować z destrukcyjnych kontaktów ze znajomymi.