Małżeństwo lub partnerstwo przede wszystkim wymaga porozumienia i umiejętności sięgania po kompromisy. Kiedy ta umiejętność zawodzi, albo pojawiają się nowe, trudne do rozwiązania problemy, wielu partnerów sięga po ciężkie argumenty. Drobne spory przeradzają się w ostre kłótnie zakończone trzaskaniem drzwiami. Systematycznie narasta żal do drugiej osoby, a w konsekwencji rodzą się myśli o rozstaniu. Większość partnerów w związkach nie zdaje sobie sprawy, że są to decyzje ostateczne. Raz podjęte przekreślają wiele lat wspólnego życia, a opamiętanie i żal przychodzą dopiero wtedy, gdy zaczynają oni odczuwać samotność.
Nawet najpoważniejsze problemy w związkach zazwyczaj mają bardzo błahe przyczyny. W ich odnajdywaniu i wskazywaniu sposobów wyjścia z patowych sytuacji pomaga terapia dla par. Wystarczy podjęcie decyzji o chęci ratowania związku, a wykwalifikowany i doświadczony psycholog wskaże drogę do wspólnego porozumienia.
Elementem, który utrzymuje związek w spójności jest zdrowa, bezpieczna i satysfakcjonująca relacja pomiędzy partnerami. Każde z tych pojęć kryje w sobie istotę potrzeb i oczekiwań, jakie małżonkowie stawiają sobie nawzajem. Terapia dla par pozwala uświadomić sobie, że te oczekiwania są inaczej postrzegane przez oboje partnerów. Dla kobiety bezpieczeństwo oznacza brak obaw o zdradę, poczucie stabilizacji finansowej, ochronę przed zagrożeniami. Dla mężczyzny bezpieczna relacja to taka, w której może liczyć na ciepły, przytulny dom, troskę partnerki, wsparcie w trudnych chwilach. Różnie partnerzy postrzegają też zdrowy związek i satysfakcjonujący.
Terapia małżeństwa to praca nad przywracaniem tych zdrowych i bezpiecznych relacji, a także nad ich zrozumieniem oraz uświadamianiem zmian, jakie zaszły w drugiej stronie. Współistnienie dwóch osób w jednej ograniczonej przestrzeni nie obywa się bez wzajemnego oddziaływania na siebie. Kiedy więc jedna ze stron postanawia dokonać rewolucji w swoim życiu, zaburza ustabilizowany, bezpieczny świat drugiej strony. Terapia dla par pozwala odnaleźć te problemy, poznać ich konsekwencje dla partnera oraz znaleźć właściwe rozwiązanie.
Terapia małżeństwa to również odkrywanie w partnerze tych cech, które pojawiły się z czasem, zostały wypracowane lub też nigdy się nie ujawniły. Z terapii psychologicznej warto również skorzystać, kiedy zapowiadają się duże zmiany w we wspólnym życiu. Może to być poważna choroba i operacja, przeprowadzka do innego środowiska, zmiana zawodu i związanego z nim trybu życia czy też narodziny dziecka lub wnuka. W gabinecie terapeuty partnerzy prowadzą rozmowę, odpowiadają na pytania, wskazują swoje oczekiwania i odczuwany dyskomfort. Pomocą służą im w tym różne narzędzia, gry, ankiety, zadania, które zbliżają, budzą zaufanie i pozwalają wyciągać wnioski.