Terapia małżeńska

Terapia dla par – ratunek nie tylko dla małżeństw

terapia małżeńska

Małżeństwo lub partnerstwo przede wszystkim wymaga porozumienia i umiejętności sięgania po kompromisy. Kiedy ta umiejętność zawodzi, albo pojawiają się nowe, trudne do rozwiązania problemy, wielu partnerów sięga po ciężkie argumenty. Drobne spory przeradzają się w ostre kłótnie zakończone trzaskaniem drzwiami. Systematycznie narasta żal do drugiej osoby, a w konsekwencji rodzą się myśli o rozstaniu. Większość partnerów w związkach nie zdaje sobie sprawy, że są to decyzje ostateczne. Raz podjęte przekreślają wiele lat wspólnego życia, a opamiętanie i żal przychodzą dopiero wtedy, gdy zaczynają oni odczuwać samotność.

Nawet najpoważniejsze problemy w związkach zazwyczaj mają bardzo błahe przyczyny. W ich odnajdywaniu i wskazywaniu sposobów wyjścia z patowych sytuacji pomaga terapia dla par. Wystarczy podjęcie decyzji o chęci ratowania związku, a wykwalifikowany i doświadczony psycholog wskaże drogę do wspólnego porozumienia.

Czym jest terapia dla par?

Elementem, który utrzymuje związek w spójności jest zdrowa, bezpieczna i satysfakcjonująca relacja pomiędzy partnerami. Każde z tych pojęć kryje w sobie istotę potrzeb i oczekiwań, jakie małżonkowie stawiają sobie nawzajem. Terapia dla par pozwala uświadomić sobie, że te oczekiwania są inaczej postrzegane przez oboje partnerów. Dla kobiety bezpieczeństwo oznacza brak obaw o zdradę, poczucie stabilizacji finansowej, ochronę przed zagrożeniami. Dla mężczyzny bezpieczna relacja to taka, w której może liczyć na ciepły, przytulny dom, troskę partnerki, wsparcie w trudnych chwilach. Różnie partnerzy postrzegają też zdrowy związek i satysfakcjonujący.

Terapia małżeństwa to praca nad przywracaniem tych zdrowych i bezpiecznych relacji, a także nad ich zrozumieniem oraz uświadamianiem zmian, jakie zaszły w drugiej stronie. Współistnienie dwóch osób w jednej ograniczonej przestrzeni nie obywa się bez wzajemnego oddziaływania na siebie. Kiedy więc jedna ze stron postanawia dokonać rewolucji w swoim życiu, zaburza ustabilizowany, bezpieczny świat drugiej strony. Terapia dla par pozwala odnaleźć te problemy, poznać ich konsekwencje dla partnera oraz znaleźć właściwe rozwiązanie.

Terapia małżeńska, czyli poznawanie się na nowo

Terapia małżeństwa to również odkrywanie w partnerze tych cech, które pojawiły się z czasem, zostały wypracowane lub też nigdy się nie ujawniły. Z terapii psychologicznej warto również skorzystać, kiedy zapowiadają się duże zmiany w we wspólnym życiu. Może to być poważna choroba i operacja, przeprowadzka do innego środowiska, zmiana zawodu i związanego z nim trybu życia czy też narodziny dziecka lub wnuka. W gabinecie terapeuty partnerzy prowadzą rozmowę, odpowiadają na pytania, wskazują swoje oczekiwania i odczuwany dyskomfort. Pomocą służą im w tym różne narzędzia, gry, ankiety, zadania, które zbliżają, budzą zaufanie i pozwalają wyciągać wnioski.